
Prvenec Britanca T. M. Logana je v žanr kriminalnih romanov vnesel nek nov, svež veter in tako niti ni presenetljivo, da je bil pred dvema letoma največja uspešnica svojega žanra, kar je sploh za debitantski roman v preverjeni družbi piscev, izjemen dosežek.
In kaj je tisto, kar Laži dela tako zelo posebne in drugačne? Prvo, kar je očitno, da je v vlogi žrtve moški. Pa tu ne govorimo o moškem, ki postane žrtev, ker so ga ubili in potem spremljamo pripoved, kaj je do nesrečnega dogodka privedlo. Tudi ne govorimo o moškem, ki bi odkril truplo svoje žene ali otroka in se odločil vzeti pravico v svoje roke. In tudi ne o prevaranem moškem, ki odide na pot samoodkrivanja, da bi izvedel, zakaj je prav on prevaran in kako naj svoje na videz popolno življenje spet vrne v prave tirnice.
Joe Lynch, glavni junak tega neodložljivega romana, je, kot bi rekli Američani “average Joe” – srečno poročen moški s solidno službo, brez pravih skrbi za prihodnost, obenem tudi brez ambicij in živi v popolnem in varnem mehurčku. Družina mu je na prvem mestu – je zgleden oče sinku Williamu in 100% zvest in predan svoji lepi ženi Mel, ki pa svojih profesionalnih ambicij ne skriva. V nasprotju z možem jih postavlja na prvo mesto …
In potem, potem se zgodi! Joe je nehote priča ostremu sporu svoje žene z družinskim prijateljem Benom, nakar se z njim spre še on in Ben obleži. Joe pade v vrtinec laži, prevar, sumničenj, spletk, prevar, preobratov in razkritij. Življenje ne bo nikoli več, kot je bilo. Joe je očitno prevaran, zato dvomi vase, sprašuje sebe in ženo, sprejema sklepe in kompromise, oprošča in daje vtis, da ima dovolj potrpljenja in ljubezni, da bo konec srečen. Predvsem se trudi razumeti obnašanje in dejanja svoje soproge. Zakaj? On ima družino na prvem mestu – predstavlja mu življenje, njej je vseeno. In kar je bilo nekoč idila, je postalo nočna mora.
Tisto, kar roman (tudi) dela drugačen, je odlična vključenost družbenih omrežij. Lažni profili, zloraba le-teh, potem so tu lokacije, fotografije, zapisi, ki so ali pa niso verodostojni, ampak tako, kot je preprosto marsikaj odkriti, je enako lahko veliko ponarediti in prikriti. Verjemite, ko boste knjigo prebrali – ali pa morda že vmes!; boste šli preverjat nastavitve svojega telefona in družbenih omrežij – komu je dovoljeno kaj videti, kakšna so vaša gesla, kje vas je moč slediti in še kaj. Ne, tudi za vas po tej knjigi ne bo nič več, kot je bilo.
Tisto, kar bo vsaj zahtevnejše bralce odvrnilo, je slabo razvit lik Mel, ki je vseeno najpomembnejši stranski lik in še ena v oči vpijoča siva cona – njun zakon. Pravzaprav skozi cel roman izvemo bolj ali manj to, kar sem opisal – kako se v zakonu počuti on in kako na zakon gleda ona, kaj več od tega pa ne izvemo. Vsekakor bi nekoliko globlje poznavanje njunega odnosa, dinamike osvetlilo dogajanje. Ali je avtor to storil nalašč ali gre pač začetniški pristop, ki ga bo Logan v prihodnje še izpilil, saj bodo pričakovanja po novem romanu zagotovo silna, bomo še videli. Poleg tega se na trenutke zdi, da se je avtor malce na silo trudil vzpostaviti neko napetost, a je teh delov morda preveč in dramaturški lok tako prepogosto niha …
Kljub naštetim pomanjkljivostim ali pač slabostim, je knjiga dovolj napeta, da jo boste res težko odložili, dokler ne pridete do konca. In konec …
Učila International, 2019