
Slikanica Paula McCartneyja. Tistega Paula McCartneyja. Ste se ob poslušanju Magical Mistery Tour kdaj spraševali, kako bi izgledala avantura z Beatli? Ste med tistimi navdušenci, ki ste si kupili LEGO kocke Yellow Submarine in nahranili otroka v sebi?
No, če ste na katerega od zgornjih vprašanj odgovorili pritrdilno – pa tudi, če niste!; ali ste pač starš, ki svojemu otroku izbirčno izbira knjige, ki jih bo bral – s pravljico Hej, Velededi! ne morete zgrešiti. Preprosta in domišljijska zgodba, v kateri dedek (Velededi) s pomočjo čarobnega kompasa svoje štiri vnuke popelje na nenavadne pustolovščine širom sveta. Čarobni kompas in malce naveličani otroci, super zabaven dedek, razglednice in … pričakujte leteče ribe, snežne plazove, hitronoge krave, drveče bizone in spretno izpeljan zaključek.
McCartney v beatlovski maniri ni kompliciral. Vsekakor pa si bodo otroci pravljico zapomnili in po njej z veseljem posegali znova in znova. Vsako od potovanj je zaključeno v trenutku, ko bi ušlo okvirjem prijazne pravljice, a po drugi strani otrokom dopušča možnost, da izživijo lastno domišljijo. Prikupne ilustracije je prispevala Kathryn Durst, za odličen slovenski prevod pa je poskrbel Milan Dekleva, ki se je z domiselnimi prevodi izkazal že pri mnogih delih pravljičnega dua Donaldson-Scheffler, ki ju imajo mnogi za pravljični ekvivalent McCartneyju in Lennonu.
Izvirno dedkovo ime Grandude bo seveda oboževalce spomnilo na pesem Hey, Jude. Lucy, ki je ena od štirih otroških junakinj, na Lucy in the sky with diamonds in seveda samo potovanje na že omenjeni Magical Mistery Tour. Ali to pomeni, da je knjiga Hej, Velededi! v senci Beatlov? Nikakor. Omembo bi si zaradi zabavne zgodbe in čudovitega nauka zaslužila tudi, če bi jo napisal popolnoma neznan avtor. Bi pa v tem primeri veliko težje in počasneje prišla do mladih in starejših bralcev, tako pa služi tudi kot super pripomoček staršem, ki želijo otroke seznaniti z glasbo Beatlov.
Založba Morfem, 2019
One thought on “Hej, Velededi!”